Araba kiralamak mı araba satın almak mı daha avantajlı?
Araba kiralamak mı araba satın almak mı daha avantajlı?

Araba kiralamak mı araba satın almak mı daha avantajlı?

Kasım 13, 2021
0 Yorumlar

Yeni bir araba sahibi olmak mı yoksa son model arabaları kiralayarak araç ihtiyacını karşılamak mı daha avantajlı sorusu birçok insanı kafasını karıştırıyor. Bugün bu konuyu birçok yönden ele alıp avantaj ve dezavantajlarına değineceğiz.

İster son model ister ikinci el olsun artık ucuz fiyatlarla araba satın almak mümkün değil. Hele ki taşıt kredi faiz oranları düşünüldüğünde, bir arabaya ödenen ücret çok daha pahalıya mal oluyor. Sadece tatil veya seyahatlerde arabaya ihtiyaç duyuyor ve onun dışında toplu taşıma araçlarını kullanmayı tercih ediyorsanız araç kiralamak size çok daha cazip gelecektir.

 

Araba kiralamanın avantajları

Arabaya ihtiyaç duyulan dönemlerde bir araba kiralamanın birçok avantajı bulunuyor. Aslında araba kiralamanın avantajlarına geçmeden önce araç sahibi olanların ne gibi yükümlülükler altında olduğunu incelesek daha iyi olur.

 • Mesela bir otomobil kiraladıysanız kasko ve trafik sigortası gibi giderleriniz olmaz.
 • Yazın yaz lastiği, kışın kış lastiği, lastikler yıprandığında yeni lastikler için bütçe ayırma gibi bir derdiniz olmaz.
 • Periyodik bakımlar sizin sorumluluğunuzda değildir
 • Arızalandığında ücretiz çekici veya yol yardımı alabilirsiniz
 • Kredi ile aldıysanız kredi ödemeleriniz olmaz
 • Sadece kiralama dönemi boyunca araç kiralama gideriniz olur. Ödediğiniz ücretin cebinizden uçup gittiğini düşünebilirsiniz. Fakat genel giderlere bakıldığında, kendi aracınıza çok daha fazla para harcayacaksınız.
 • Satın almaya gücünüzün yetmediği son model bir araba kiralayarak tecrübe edinebilirsiniz
 • Kendi aracınız konfor bakımından ihtiyacınızı karşılamıyorsa, gideceğiniz yere göre konforlu ve güvenli bir yolculuk için donanımlı bir araba kiralayabilirsiniz.
 • Teknolojinin nimetlerinden faydalanmak için üst model kiralık araçlarla dikkatleri üzerinize çekebilirsiniz.
 • Tatile kalabalık gidecekseniz ve kendi aracınız bunun için yeterli büyüklükte değilse, ihtiyacınızı karşılayan bir kiralık araba ile rahat ve keyifli bir yolculuk yapabilirsiniz.
 • Uzun dönemli araba kiralama ücretleri çok daha uygun olup özellikle kurumsal firmalar günlük, haftalık veya aylık değil yıllık araç kiralamayı tercih ediyor.
 • Şirket personelinin kullandığı bir araç arızalandığında rent a car firması tarafından hemen değiştiriliyor. Şirket arabası olsa tamir ve bakım için beklenecek ve bu arada söz konuş personel araç sıkıntısı çekecektir.

Şirketler açısından bakıldığında, personel için kiralanan araçların şirket bütçesi için çok daha ekonomik olduğu görülüyor. Onlarca kişiye araç satın almak yerine, sadece kira ücreti ile her bir personelin araç ihtiyacı karşılanıyor. Kiralanan araçların kasko, trafik sigortası, bakım ve onarımı ve daha birçok gideri rent a car firması tarafından karşılanıyor. Üstelik muhasebe olarak araç kiralama giderleri genel gider kayıtlarına işleniyor.

 

Araba satın almanın avantajları

Araba kiralamanın birçok avantajı olduğunu görüyoruz. Elbette şartlara göre bu avantajlar önemli rol oynuyor. Park sorunu, mesafenin kısa oluşu v.s gibi nedenlerle toplu ulaşım araçlarını tercih edenler sadece tatil zamanları araba kullanıyor. Onlar için de bu kısa dönemlerde araç kiralamak çok daha cazip hale geliyor.

Araba kiralamanın avantajları yanında satın almanın avantajları da var. Aslında bu konu tam bir muamma diyebiliriz. Kimine göre kiralamak kimine göreyse satın almak daha avantajlı. Mesele aslında bütçe ile alakalı. Parası olup sık araba kullanmasa da satın almayı tercih eden kesimler de var. Şimdi araba satın almanın avantajları nelermiş bakalım.

 • Bütçeniz sıfır veya sıfır kadar bakımlı ikinci el bir araba almaya yetiyorsa, bir arabanın ihtiyacı olan bakım, kasko ve trafik sigortası gibi giderleri karşılayarak bir araba sahibi olmanın keyfini yaşayabilirsiniz.
 • Kendi aracını kullanmanın huzurunu ve rahatlığını yaşayabilirsiniz.
 • Paraya sıkıştığınızda aracınızı satarak nakit ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Yani yatırım aracı olarak kullanabilirsiniz.
 • Acil durumlarda araç kiralama prosedürü ile uğraşmaksızın anlık kendi aracınızla istediğiniz yere gidebilirsiniz.
 • Kredi ile bir araba sahibi olmayı düşünüyorsanız, ödeme bittiğinde bir araba sahibi olarak araba kullanmak için harcadığınız paranın boşa gitmediğini düşünebilirsiniz.

Aslında arabaya ihtiyacınız olan dönemleri ve bu dönemlerdeki araç kiralama ve satın alma bedellerini karşılaştırarak hangi seçeneğin sizin için daha avantajlı olduğuna siz karar vereceksiniz. Kiralamak mı avantajlı, satın almak mı tamamen kişiye göre değişen bir durum diyebiliriz.

 

Araç kiralama mı satın alma mı?

Araç kiralamanın da satın almanın da kendine göre avantajları bulunuyor. Kişiye göre değişen bu seçenekler daha çok bütçe ile alakalı olup her iki durumda genel giderler karşılaştırılarak bir seçim yapılması öneriliyor.

 

Araç kiralamada ne kadar vergiden düşer?

Araç kiralama bedelleri kurumlar vergisinden düşülen en büyük gider kalemleridir. 1 Ocak 2020’de yürürlüğe giren 7194 Sayılı Kanun’a göre firmaların kiralanan araç bedellerinin azami giderleri sınırlandırılmıştır. 2021 yılında KDV hariç maksimum tutar 5.500 TL’den 6.000 TL’ye çıkarılmıştır. Araç kiralama KDV oranı %18’dir. Binek otomobillerinin giderlerinin en fazla %70’lik bölümü gider olarak gösterilmektedir.

 

Araba kiralamanın vergisi ne kadar?

Araba kiralamada uygulanmakta olan vergi oranı %18’dir.

 

Filo kiralamanın faydaları nelerdir?

Araç satın alma yerine şirket sermayesi en verimli şekilde kullanılır. Araç yenileme daha kolaydır. Kira bedelleri taksitler halinde kolay ödenir. Kasko, vergi ve sigorta giderleri araç kiralama firmasına aittir. Filo kiralamada KDV indiriminden faydalanılır. Vadesi gelmeyen araç kira bedelleri borç kalemi olmadığında şirket bütçesi daha güçlü görünür. Kiralık filo ile araçlarla ilgili birçok konu şirketin düşünmek zorunda olmadığı konular olduğundan zaman daha verimli kullanılır.

 

Araç kiralama mantıklı mı?

Günümüzde araç kiralama sektörü oldukça yoğun çalışıyor. Araç kiralamak elbette ki mantıklıdır. Satın almak yerine kiralamak size uygunsa mantıklı olduğu konusunda şüphelenmeyin.

 

Araç kiralamak güvenilir mi?

Her sektörde olduğu gibi araç sektöründe de dolandırıcılar insanları zor durumda bırakıyor. Kurumsal rent a car firmaları ile çalışıldığı sürece araç kiralamak güvenilirdir.

 

Kurumsal araç kiralama nedir?

Şirket ve kurumların çalışanlarının araç ihtiyacını karşılamak için aldığı araç kiralama hizmetidir. Bireysel araç kiralama kısa dönemli iken kurumsal araç kiralama uzun dönemlidir. Bireysel oto kiralamadan farklı olarak vergi indirimi alınan hizmete, firmaya ve diğer detaylara göre değişir.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir