Araç Kiralamak İçin Yaş Sınırı ve Ehliyet Süresi Nedir?
Araç Kiralamak İçin Yaş Sınırı ve Ehliyet Süresi Nedir?

Araç Kiralamak İçin Yaş Sınırı ve Ehliyet Süresi Nedir?

Kasım 13, 2021
0 Yorumlar

Rant A Car firmalarından araç kiralanırken yaş sınırı ve ehliyet süresinin ne olduğu çok merak edilen konular arasında yer alıyor. Bu araç kiralama rehberi yazımızda size tüm detaylarıyla 18 yaşını doldurmuş kişi araba kiralayabilir mi? Yeni ehliyet alan kişi araç kiralayabilir mi? Gibi soruların cevabını vereceğiz.

Ön bilgilendirme notu: Yolcu360, Avis, enterpise, Garenta gibi Türkiye’nin en büyük araç kiralama şirketlerinin yaş ve ehliyet süresi sınırları maddeler halinde aşağıda listelenecektir.

Sanılanın aksine yeni ehliyet alan kişiler araç kiralayamıyor. Yasa gereği araç kiralamak için minimum 1 yıllık ehliyetinizin olması gerekmektedir. Konuya dair tüm detayları maddeler halinde aşağıda listelendiği gibidir

Kurumsal Rant A Car firmaları araç kiralayacak kişinin 21 yaşını doldurması şartı ararken, bazı firmalar 19-21 yaş arası gençlere minimum 1 yıllık ehliyet sahibi olmaları koşuluyla araç kiralarlar. 19 – 21 yaş arası kiralanan araçlar ekonomik sınıf araçlar olurken, daha üst sınıf araçlar için bu süre aracın kiralanacağı Rant A Car firmasına göre değişiklik göstermektedir.

Yolcu360 araç kiralama sitesi üzerinden ya da şirket ofislerinden araç kiralamak için en az bir yıllık B grubu ehliyetinizin olması ve 21 yaşınızı doldurmanız gerekir. 19 – 21 yaş arası kişiler için ise firma “genç sürücü ücreti” ödemesi yapılması halinde bu kişilere de araç kiralıyor.

Dikkat: Firma ehliyet süresi için minimum 1 yıllık şartı mecburi kılıyor.

Avis araç kiralama yaş ve ehliyet süresi konusunda, ekonomi, konfor, prestij, Premium ve lüks sınıfında 5 ayrı uygulama yapılıyor. Buna göre Avis’ten araç kiralamak için ekonomi sınıfında araç kiralayacak kişilerin, “genç sürücü ücretini ödemek koşuluyla” 19 – 21 yaş aralığında olanların minimum 1 yıllık ehliyet sahibi olmaları, konfor ve prestij sınıfındaki araçları kiralamak için ise, 21 – 25 yaş aralığı en az 2 yıllık ehliyet sahibi olmak, Premium ve Lüks sınıfa giren arabalar için ise, 21 – 27 yaş sınırı ve 3 yıllık ehliyet sahibi olmak gerekli.

Enterpise yaş sınırı, ehliyet süresi konusunda araçları sınıflara ayırıp kilometre sınırı koymaktadır. Günlük kilometre sınırı, aylık kilometre sınırı ve kilometre sınırı aşımı yapıldığında kilometre başına 0,45 kuruş ek ücret almaktadır. Aynı zamanda enterpise kiraladığı araçları, Citroen C3, Renault Clio gibi marka ve modele ayırmaktadır.

Buna göre enterpise Ekonomik, Compact, Orta ve üst sınıfta yer alan manuel vites, otomatik vites, benzin ve dizel araçları için yaş sınırı 21 ehliyet süresi ise 1 yıl şartı arıyor. SUV araçlar için ise 25 yaş sınırı ve 2 yıllık ehliyet şartı ararken, üst sınıf araçları için ise, 27 yaş sınırı ve minimum 3 yıllık ehliyet şartı arıyor.

Garenta yaş ve ehliyet yılı konusunda en ketum davranan firmalar arasında ilk sıraya yerleşiyor. Ekonomi sınıfı araçları için genç sürücü yaşı 20 ehliyet süresi 1 yıl olması gerekiyor. Ekonomi plus araçları için ehliyet süresi 2 yıl, genç sürücü yaşı 21, orta sınıf arabaları için ehliyet süresi 2 yıl, genç sürücü yaşı 21, Attractive Plus, SUV, SUV PLUS için ise ehliyet süresi minimum 3 yıl, yaş için ise 23 yaş sınırı, Premium ve Lüks sınıfa giren araçları için ise ehliyet süresi 5 yıl yaş için ise 27 yaş sınırı aramaktadır.

Yazımızın sonuna gelirken size güzel haber vermenin sevincini yaşıyoruz. TikTak araç kiralarken yaş sınırı aramıyor. En az 1 yıllık ehliyet sahibi olmanız son bir yıl içinde ehliyetinize el konulmuş olmaması ve son bir yıl içinde iki defadan fazla kusurlu kazaya karışmamanız olması TikTak tan araç kiralamanız için yeterli.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir