Bitlis Araç Kiralama Bitlis Rent A Car Firmaları

Bitlis rent a car firmaları ile Doğu Anadolu Bölgesi’nin kadim ilinde, işlerinizi hızlı ve daha az ulaşım maliyetleri yapmak için ihtiyacınız olan aracı hemen kiralayabilirsiniz. Araç Kirala Go online araba kiralama platformu, aradığınız aracı en hızlı ve ekonomik şartlarda bulmanın en iyi yollarından biridir.

 

Bitlis Araç Kiralama Avantajları

Bitlis oto kiralama hizmeti alarak başta araç masrafları olmak üzere farklı avantajlar elde edebilirsiniz. Kendi aracınız yoksa veya işleriniz için farklı bir araç kiralamak istiyorsanız, Kasko ve bakımları yapılmış, mevsimine göre yaz ve kış lastiği takılmış güvenli araçlardan birini kiralayabilirsiniz.

Üstelik tercihinize göre iş toplantılarınız ve gezileriniz için farklı, ticari işleriniz için ise farklı kiralık araba seçeneklerini bulabilirsiniz. Başta Fiat, Renault, Skoda, Honda, Volkswagen, Mercedes, BMW ve Hyundai olmak üzere tüm markalara ait farklı modelleri bulabilirsiniz.

 

Bitlis Araba Kiralama Fiyatları

Araç Kirala Go Bitlis araba kiralama fiyatları için avantaj sağlayabileceğiniz yeni nesil online kiralama platformudur. Platformumuz üzerinde hizmet veren Bitlis araç kiralama firmalarının sayfalarından, Bitlis oto kiralama fiyatları için en net bilgileri bulabilirsiniz.

 

Bitlis Gezilecek Yerler

Yerleşik tarihi milattan önce 4. Yüzyıla dayanan Bitlis, doğu Anadolu Bölgesi’nin köklü şehirlerinden biridir. Özellikle Urartular döneminde önemli bir yerleşim yeri olarak kullanıldığı bilinen şehir, sonrasında ise Asurlular ve Pers Krallığı başta olmak üzere çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Bitlis gezilecek yerler listesinde yer alan keşif noktalarına hızlı ulaşım sağlamak için, Bitlis oto kiralama hizmeti alabilirsiniz.

Bitlis Kalesi

Kale Badlis isimli Büyük İskender’in komutanlarından biri tarafından yaptırılmıştır. Bilindiği gibi Bitlis’in ismi de bu komutandan gelmektedir. Kalenin yapım tarihi milattan önce 312 olarak nitelendirilmektedir.

Yalçın bir kaya grubunun üzerinde inşa edilen kale, 7 metre genişliğine, 56 metre yüksekliğe ve 2800 metre çevre ölçülerine sahiptir. Kalenin ilk yapıldığında 670 mazgalla çevrildiğine dair bilgiler bulunmaktadır. Ancak günümüze kadar bu mazgalların önemli bir kısmı yok olmaya yüz tutmuştur.

Sarp kayalıklar üzerinde inşa edildiği için, kale çevresine savunma amaçlı hendek kazılmamıştır. Cephane ve erzak dolu mağaralar sayesinde, geçmiş dönemlerde kalede uzun süre yaşam sürmek mümkün olmuştur. İl merkezinde bulunan Bitlis kalesi, eski görünümünden uzak olsa da halen turistik ama için ziyaret edilmektedir.

İskenderpaşa Camii

1584 yılında adını almış olduğu İskender Paşa’nın talimatı ile yaptırılan cami, Ahlat ilçe sınırlarındadır. Kesin olmamakla birlikte caminin Mimar Sinan’a yaptırdığına dair bilgiler bulunmaktadır.

İç ve dış görüntüsüne bakıldığında caminin tipik Osmanlı mimarisinin örneği olduğunu görebiliriz. Ancak minare mimarisi Osmanlı yapı mimarisinden biraz uzak kalmaktadır. Oldukça geniş bir minareye sahip olan cami, Ahlat ilçesinde en fazla ziyaret edilen yapılar arasındadır.

Ahlat Sahil Kalesi

Kanuni Sultan Süleyman İran seferinden dönerken Ahlat bölgesine geldikten sonra, ecdat mezarlarını ziyaret etmiştir. Bu esnada bölgenin mamur olmasını istediği için, buraya kale yapılması konusunda Mimar Sinan ve Zal Paşa’ya talimat vermiştir.

Kanuni Sultan Süleyman’ın tariflerine uygun bir şekilde Mimar Sinan kontrolünde inşa edilen Ahlat kalesi, toplamda 13 kuleden oluşmaktadır. Savunma hendekleri bulunsa da bu hendeklerin diğer kalelere göre fazla derin olmadığı görülmektedir.

Geçmişse içerisinde 21 dükkân, hamam, han, cami ve 350 tane de küçük çaplı ev bulunduğuna dair bilgiler yer almaktadır. Ancak bu yapıların tamamı yok olmuş ve küçük çaplı kalıntıları kalmıştır. Ahlat ilçesindeki tarihi mekanları sorunsuz bir şekilde ziyaret etmek için, Bitlis araç kiralama firmaları tarafından verilen hizmetlerden yararlanabilirsiniz.

Ahlat Selçuklu Meydan Mezarlığı

Bitlis gezilecek yerler denildiğinde özellikle Türk tarihi için önemli bir yere sahip olan Ahlat Selçuklu meydan mezarlığı akla ilk gelenlerden biridir. Tarihi özellikleri ile öne çıkan mezarlık, birçok Selçuklu büyüğüne ev sahipliği yapmaktadır.

İlçe özellikle 12. Yüzyılın başlarından itibaren, Selçukluların bir kolu olan Ahlatşahlar tarafından başkent olarak kullanılmıştır. Stratejik konumda olması nedeniyle Selçuklular ilçenin şu anki bulunduğu konumuna büyük önem vermişlerdir. Bu nedenle 1071 Malazgirt Meydan Muharebesi’nin yıldönümlerinde, Ahlat Selçuklu meydan mezarlığı ve çevresinde çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir.

Ahlat Müzesi

Toplamda 2 kat olarak inşa edilen Ahlat Müzesi, bölgedeki diğer yapıların aksine neo-klasik mimari ile inşa edilmiştir. İlk defa 1971 senesinde hizmet vermeye başlayan Ahlat müzesi, günümüzdeki yerine ise 2014 yılında taşınmıştır.

Müzede birçok arkeolojik eser bulunmaktadır. Özellikle kalkolitik çağdan Geç Tunç çağına kadar birçok eserin burada sergilendiği görülmektedir. Roma dönemine ait eserlerin yanı sıra Selçuklu ve Osmanlı döneminde kullanılan birçok arkeolojik eserin müzede sergilendiği görülmektedir.