Burdur Kiralık Araçlar ve Fiyatları

İş ve çeşitli ziyaretleriniz için Burdur araç kiralama hizmeti alıp, tüm işlerinizi en hızlı şekilde takip edebilirsiniz. Araç Kirala Go hizmet almak isteyen misafirlerimiz ile Burdur oto kiralama firmalarını bir araya getiren online bir platformdur.

Platform üzerinde bulunan Burdur rent a car firmaları Volkswagen, BMW, Skoda, Fiat, Citroen, Audi, BMW ve ihtiyacınıza farklı markaları en ekonomik şartlarda hizmetinize sunuyorlar. Sizde ihtiyacınıza yönelik marka ve model tercihinde bulunarak, dilediğiniz firmayla hemen iletişim kurabilirsiniz.

 

Burdur Araba Kiralama Fiyatları

Burdur araç kiralama fiyatları kiralayacağınız aracın marka ve modeli başta olmak üzere, farklı faktörlere göre değişiklik göstermektedir. Bunun için en net fiyatı firma sayfasından veya firmaları direk arayarak alabilirsiniz.

 

Burdur Gezilecek Yerler

Akdeniz Bölgesi’nde özellikle askeri üstlerin konuşlandığı şehirlerden biri olan Burdur, antik kentleri, tarihi camileri han ve birçok doğal güzelliği ile ziyaretçilerini karşılamaktadır. Şehirde gezilebilecek pek çok alan bulunsa da, bunlar içerisinden en önemli olanlarını aşağıda sıraladık. Alacağınız Burdur araç kiralama hizmeti ile tüm keşif noktalarına hızlı ve rahat bir ulaşım sağlayabilirsiniz.

Sagalasos Antik Kenti

Ağlasun ilçesinde bulunan Sagalasos Antik Kenti, ilçe merkezinden 7 kilometre uzaktadır. Roma dönemine ait en önemli yerleşim yerlerinden biri olarak bilinen antik kent, birçok tarihi yapıya ev sahipliği yapmaktadır. Burada yapılan arkeolojik kazı çalışmalarında elde edilen tüm eserler ve veriler, daha çok Roma dönemini işaret etmektedir.

Antik kentin ilk tespit edilmesi Fransız bir gezgin tarafından olmuştur. 1706 yılında bölgeyi ziyaret eden Fransız gezgin buradaki işaretler sonucunda bölgenin bir yerleşim yeri olduğunu iddia etmiştir.

İçerisinde agora, çeşmeler, metal fırınlar, hamamlar, kütüphane ve tiyatro gibi yapıların yanı sıra, antik kentlerden görmeye alışık olduğumuz tapınak ve konutlarda bulunmaktadır. Aynı zamanda granit ve mermer heykeller, diğer tapınaklarda olduğu gibi normal insan boyuna yakın şekilde yapılmıştır. Birçok çiftten sütunun yer aldığı antik kentin sütunlar üzerinde yer alan tonozları, muhteşem bir mimari özelliklere sahiptir.

Milattan önceki yıllara ait teknoloji ve imkânları düşündüğümüzde, bu tip antik kentlerin ne kadar değerli olduklarını daha iyi bir şekilde anlayabiliriz. Burdur il merkezinden uzak olan antik kenti ve çevresini Burdur rent a car firmalarından kiralayacağınız araç ile rahatça gezebilirsiniz.

İnsuyu Mağarası

Mağaranın en önemli özelliği Türkiye’de turizme açılan ilk mağara olmasıdır. Şehir merkezine 13 kilometre mesafedeki İnsuyu Mağarası 1965 yılında turizme kazandırılmıştır. Deniz seviyesinden 900 metre yükseklikte bulunan mağara, 597 metre uzunluğa sahiptir.

Karstik yapıya sahip olan doğal oluşumun içerisinde dikit ve sarkıtlar bulunmaktadır. Son zamanlarda yapılan çalışmalarla birlikte içerisinde rahat gezebilmek için küçük yollar inşa edilmiştir. Aynı zamanda mağara kısmen güneş enerji sistemleri ile aydınlatılmıştır.

Kremna Antik Kenti

Bucak ilçesinde bulunan antik kent, hâkim bir tepe üzerine inşa edilmiştir. Farklı medeniyetler tarafından kullanılmış olsa da, buradaki yapıların milattan önceki dönemlere ait olduğuna dair birçok delil bulunmaktadır.

Günümüze kadar gelen yapıların önemli bir kısmının ise Roma dönemine ait olduğu bilinmektedir. Antik kentin etrafı yine dönemin şartlarına göre surlarla çevrilmiştir.

Burada yapılan arkeolojik kazı çalışmalarında Herakles, Apollon, Nemesis Giyimli Kadın ve Küçük Athena gibi çeşitli heykeller bulunmuştur. Halen tarihsel cazibesini koruyan yerleşim yerine kolay ulaşım sağlamak için, tercihinize göre Burdur araç kiralama firmalarından ekonomik fiyatlarla araba kiralama hizmeti alabilirsiniz.

Burdur Arkeoloji Müzesi

Şehir merkezinde bulunan ve oldukça geniş bir alanı kapsayan Burdur Arkeoloji Müzesi teşhir salonlarında, özellikle bölgede bulunan antik kentlerdeki arkeolojik eserler sergilenmektedir. Müzenin bahçesi ise açık teşhir salonu olarak kullanılmaktadır. Bahçe kısmında aslan heykellerinin yanı sıra büyük kabartma kayalar, mezar taşları ve kaya mezarları bulunmaktadır.

İncir Han

Selçuklu dönemi eserlerinden biri olan tarihi han, 1339 yılında yapılmıştır. Dikdörtgen plan üzerine inşa edilen yapının özellikle geniş kemerleri muazzam bir görüntü sunuyor.

Hanın üst kısmı önemli ölçüde yıkılmış olsa da, büyük bir kısmını ise kemer örgülerin kapattığı görülmektedir. Kışlık kısmın çatılarında oluşan tahribin yanı sıra, avlu kısmının tümden yok olduğu olduğunu görmekteyiz. Ancak sütun ve kemerleri ile Selçuklu mimarisinin izlerini en iyi şekilde yansıtan incir han, bucak ilçesinde ziyaretçilerini beklemektedir.

Burdur Ulu Camii

1300 yılında yapılan Burdur Ulu Camii, 1749 yılında ise büyük bir tadilattan geçmiştir. Son olarak ise yaşanan deprem sonrasında, 1919 yılında önemli bir kısmı tekrardan yapılmıştır. Caminin hemen önünde dikdörtgen kare plan üzerine inşa edilen 4 katlı saat kulesi bulunmaktadır.

İki minaresi bulunan Burdur Ulu Camii, Selçuklu mimari yapısını tam olarak yansıtmaktadır. Çatı kısmında ana kubbesi olmayan ve kiremit çatılı olan tarihi yapının ikinci cemaat kısmında ise üç kubbe bulunuyor. Kesme blok taşlar ile inşa edilen tarihi caminin önemli ölçüde orijinal dokusunu koruduğu görülmektedir.

Baki Bey Konağı

Şehrin merkezinde bulunan baki bey konağı tavan ve pencere işlemeleri ile asırlara meydan okumaktadır. Tavan kısmı komple ahşap olan ancak parlak metaller ile işlenen baki bey konağı, Burdur gezi rehberi listenizde olması gereken yerlerden biridir.

Diğer taraftan bir evde bulunabilecek tüm ahşap detayların yer aldığı konağın duvarlarında, bitkisel motifler yer almaktadır. Bir etnografik eserler müzesi niteliği de taşıyan konak, 17. Yüzyıldaki yapılmış ve Osmanlı mimarisinin şehirdeki önemli örneklerinden biridir.

Pirkulzade Kütüphanesi

Burdur Müzesi’nin bahçe kısmında bulunan Pirkulzade Kütüphanesi bina olarak da tarihi bir yapı olma özelliği taşır. Kütüphane binasının herhangi bir kitabesi bulunmasa bile kitaplarda yer alan mühürlerde göre, tarihi yapının 1823 yılında inşa edildiği bilgisine ulaşılmıştır. Daha çok Türk – İslam eserlerinin sergilendiği kütüphane il merkezinde yer almaktadır.

Karanlıkdere Kanyonu

Doğal güzellikleri merakı olan biri iseniz, hemen Burdur araç kiralama hizmeti alarak Karanlıkdere Kanyonunu ziyaret edebilirsiniz. Oldukça sarp kayalıkların arasında eşsiz bir doğal güzellik sunan kanyon, aynı zamanda dağcılık faaliyetleri için de elverişlidir.

Akarsuların ve ağaçlarının süslediği kanyon içerisinde, metrelerce yüksekliğe sahip çeşitli jeolojik yapıları da görebilirsiniz.

Serençay Kanyonu

Şehirde bulunan bir başka doğal güzellik ise Serençay Kanyonudur. Kanyonun doğal güzelliğinin yanı sıra burada bulunan kaya mezarları, tarih ve doğanın bütünleşmesine neden olmaktadır.

Milattan sonraki 4. Yüzyıla ait olduğu tahmin edilen kaya mezarları, kanyonun turistler tarafından daha fazla ziyaret edilmesine neden olmaktadır. Çok katlı şekilde inşa edilen kaya mezarları ve yerleşim yerleri içerisinde, özel bölmeli alanlar bulunmaktadır. Ayrıca buradaki yaşam alanları ve kaya kiliselerinde zamanın şartlarına uygun duvar çizimleri bulunmaktadır.

Susuz Han

Taç mahal kısmında Selçuklu mimarisinin izlerini istisnasız bir şekilde görebilirsiniz. Diğer taraftan binanın köşe kısımlarında da yine klasik Selçuklu han ve kervansaray yapılarından görmeye alışık olduğumuz semboller yer almaktadır.

Bucak ilçe merkezinden 10 kilometre mesafede yer alan susuz han, giriş kısmındaki tek kubbesi ile farklı bir görüntü sunar. Selçuklunun kesmek taş işçiliği ile yapılan susuz hanın ahşap bölmesi, günümüze kadar orijinal şekilde gelmeyi başarmıştır. Ancak avlu kısmındaki bazı küçük bölümlerin yok olduğu bilinmektedir. İl merkezine uzaklığı sebebiyle bucak ilçesindeki susuz han ve diğer tarihi yapıları daha rahat görmek istiyorsanız, Burdur araba kiralama hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.