Diyarbakır Kiralık Araç Rent A Car Fiyatları Firmaları

Türkiye’nin en kalabalık altıncı şehri konumundaki Diyarbakır, yoğun iş ve turizm hacmi nedeniyle kiralık araç ihtiyacının da fazla olduğu illerden biridir. Şehirde hizmet veren Diyarbakır araç kiralama firmaları, artan rekabetinde etkisiyle birlikte en kaliteli hizmeti sunma gayretindedirler.

Envanterinde ihtiyacınız olan tüm markalara ait (Mercedes, Audi, BMW, Renault, Fiat, Opel vs.) araçları bulunduran firmalar, lüks, ticari ve ekonomik Diyarbakır araba kiralama ihtiyaçlarına çözüm sunuyorlar. Özellikle Araç Kirala Go platformuna özel avantajlar sunan firmalar araç bakımları, kasko, araba sigortası ve kış lastiği gibi işlemleri tamamlanmış araçlarla hizmet vermektedirler.

Diyarbakır Araba Kiralama Fiyatları

Diyarbakır araba kiralama fiyatları konusunda avantajlı hizmet almak istiyorsanız, Araç Kirala Go üzerinde bulunan Diyarbakır rent a car firmalarından hizmet alabilirsiniz. Misafirlerimize özen sunulan birçok avantajdan hemen rezervasyon yaparak veya firmaları arayarak yararlanabilirsiniz.

Diyarbakır araç kiralama fiyatları firmanın çalışma koşullarına ve araç markası modeli gibi çeşitli etkenlere göre değişiyor olsa da, online kiralamaya özel avantajlar elde edebilirsiniz.

Diyarbakır Gezilecek Yerler

Tarihsel dokusu ile dikkat çeken Diyarbakır gezilecek yerler bakımından, doğal güzellikleri ile de dikkat çekmektedir. Ancak şehirde en fazla ilgi gören yerler tarihi yapılar olarak öne çıkmaktadır. Diyarbakır araba kiralama hizmeti alarak daha fazla keşif noktasını ziyaret edebilirsiniz.

Hasan Paşa Hanı

Diyarbakır’da gezip görebileceğiniz tarihi yapılardan biri olan Hasan Paşa Hanı, şehir merkezinde bulunmaktadır. Tarihi han, 1575 yılında Hasan Paşa’nın talimatı ile yaptırılmıştır.

Diyarbakır’daki önemli Osmanlı eserlerinden biri olarak addedilen tarihi yapı, Sur ilçesi sınırlarında bulunmaktadır. Günümüzdeki halini yapılan birkaç restorasyon çalışması sonrasında almıştır.

Hanın ortasında bulunan geniş havlu kısmında, insanların çay kahve içebilecekleri masalar bulunmaktadır. Tarihi bir yapı içerisinde biraz sosyal zaman geçirmek için oldukça ideal yerlerden biridir.

Dicle Köprüsü

Toplamda 10 gözü bulunan ve bu nedenle on gözlü köprü adıyla da alınan Dicle Köprüsü, aynı zamanda Silvan Köprüsü adıyla da bilinmektedir. Köprünün Mervaniler tarafından yaptırıldığına dair bilgiler bulunmaktadır.

18 metre boyunda olan ve Dicle vadisi üzerine kurulu tarihi köprünün aydınlatma çalışmaları ile birlikte geceleri muhteşem bir görüntüye sahip olduğu görülmektedir.

Dicle Nehri

Ziyaretçilerine ayrı bir çekicilik sergileyen Dicle Nehri, toplam 1900 kilometre uzunluğundadır. Nehrin 1523 kilometresi ülkemizin sınırları içerisinde bulunmaktadır. Birçok medeniyete şahitlik yapmış bu doğal güzellik, bölgenin sulama ihtiyacında önemli bir paya sahiptir.  Diyarbakır kiralık araba hizmeti sonrası, nehrin çevresinde bulunan piknik alanlarına malzemelerinizi alarak giderek, buralarda birkaç saat huzurun tadını çıkarabilirsiniz.

Hz. Süleyman Camii

1160 yılında Nisanoğlu Kasım talimatı ile yaptırılan Hz. Süleyman Camii, farklı manevi özellikleri ile dikkat çekmektedir.

Caminin avlu kısmında Diyarbakır’ı fethetmek için gelip burada şehit düşen 27 sahabenin mezarının bulunduğu bilinmektedir. Bugüne kadar farklı isimlerle anılan tarihi yapı birkaç kez restorasyon çalışması görmüştür.

Surp Giragos Ermeni Kilisesi

  1. Yüzyılda yapılan Surp Giragos Ermeni Kilisesi, 1722 ve 1729 yıllarında kapsamlı bir tadilattan geçmiştir. 1881 yılında büyük bir yangın sonucu hasar gören kilise, 1883 senesinde köklü bir değişiklik yaşayarak günümüzdeki halini almıştır.

Kilisenin toplam kapasitesi 3000 kişiliktir. Tarihi yapısının yanı sıra, günümüzde halen aktif olarak Hristiyanlar tarafından kullanılmaktadır.

Latifiye Medresesi

Kurşunlu Camii külliyesinin içinde il merkezinde yer alan Latifiye Medresesi, Osmanlı’nın son dönemlerinde kurulmuştur. 2004 senesinde yapılan tadilat çalışmaları sonrasında çocuk esirgeme kurumuna verilen medrese, siyah beyaz bazatlı kesme taş işçiliğinin güzel örneklerinden birini temsil etmektedir.

Sipahi Çarşısı

İl merkezinde Ulu Cami’nin hemen arka tarafında bulunan tarihi çarşı, geçmişte olduğu gibi günümüzde de ticaretin canlı olduğu yerlerden biridir.

Özellikle geçmişte Doğu Bölgesi’nin en önemli ticaret merkezlerinden biri olarak kullanırken, günümüzde daha çok küçük esnaflar burada hizmet vermektedir. Tarihi bir alışveriş merkezi olması nedeniyle yabancı turistler Diyarbakır gezi rehberi listelerinde Sipahiler Çarşısına sıklıkla yer verirler.

Hevsel Bahçeleri

Sur ilçe merkezine birkaç kez kilometre uzaklıkta bulunan Hevsel Bahçeleri, Unesco Dünya Miras Listesi’nde yer almaktadır. Bahçelerin en önemli özelliği 80.000 yıllık geçmişe sahip olmalarıdır.

Benzersiz doğal güzellikleri ziyaretçilerine sunan ve uçsuz bucaksız bir keşif noktası olan bu bahçeler, Dicle Nehri’nin hemen yanı başında bulunmaktadır. Diyarbakır araba kiralama firmalarının ekonomik araçlarından kiralayıp, bu eşsiz manzaraya ulaşarak yerinde görebilirsiniz.

Diyarbakır Müzesi

İçerisinde en önemli geçmiş medeniyetlere ait etnografik ve arkeolojik eserlerin sergilendiği Diyarbakır Müzesi, 1985 yılından beri hizmet vermektedir. Roma, Selçuklu, Bizans, Helenistik, Asur, Urartular ve eski tunç medeniyetleri başta olmak üzere, birçok medeniyetin kullanmış olduğu arkeolojik ve etnografik eserleri Diyarbakır Müzesi içerisinde bulabilirsiniz.

Diyarbakır Ulu Camii

Cami esasen büyük bir kilise olarak inşa edilmiştir. Yapım yılı bilinmemekle birlikte kilisenin camiye çevrilmesi 639 yılında olmuştur. İslam orduları Diyarbakır’ı fethettikten sonra şehrin en büyük kilisesini camiye çevirerek kullanmışlardır.

Diyarbakır Ulu Camii kapsamlı olarak ilk tadilat çalışmasını 1091 yılında Sultan Melik Şah’ın talimatı ile görmüştür. 1235 senesinde yaşanan yangın ve deprem sonucu önemli bir kısmı hasar gören cami, 1240 yılında tekrardan onarılmıştır. Diyarbakır Ulu Camii sadece şehrin değil aynı zamanda Anadolu’nun en eski camileri arasında yer almaktadır.

Mesudiye Medresesi

Şehir merkezinde bulunan Mesudiye Medresesi, şehirdeki en önemli Selçuklu eserlerinden biridir. 1223 yılında melik mesut tarafından yaptırılan tarihi medrese geçmiş dönemlerde edebiyat, biyoloji, ilahiyat, astronomi ve tıp alanlarında birçok öğrenciye eğitim vermiştir. İki katlı medrese Diyarbakır’da kesme taş işçiliğinin en güzel örneklerinden birini temsil etmektedir.

Fatih Paşa Camii

Diyarbakır’da tarihi camilerin çokluğu dikkat çekmektedir. 1520 yılında dönemin Diyarbakır valisinin talimatı ile yaptırılan Fatih Paşa Camii, Mimar Sinan tarafından yapılmamış olmasına rağmen Mimar Sinan eserlerine çok benzemektedir.

Geçmişinde birçok kez saldırıya uğraması nedeniyle farklı tadilatlar gördüğü bilinmektedir. Fatih Paşa Camii’nin dikkat çeken özelliklerinden biri, Osmanlı İmparatorluğu’nun Diyarbakır’da yapmış olduğu ilk cami olmasıdır.

Artuklu Sarayı

Yapım yılına dair bilgi bulunmasa da 13. Yüzyılın başlarında yapıldığı bilinen Artuklu Sarayı, günümüzde kullanılamaz vaziyettedir.

Küçük bir tepenin üzerine inşa edilen saray, toprak kaymaları sebebiyle kısmen yer altında kalmıştır. Sadece Sur kalıntılarının bulunduğu tarihi yapı, yine de şehre gelen turistlerin ilgisini çekmektedir.

Parlı Safa Camii

Akkoyunlular zamanında yaptırılan Parlı Safa Camii, günümüze kadar orijinal yapısını koruyarak ayakta kalmayı başarmıştır. Caminin özellikle muhteşem süslemelere sahip üç katmanlı minaresi oldukça dikkat çekicidir.

1531 yılında kapsamlı bir yenileme çalışmasından geçen Parlı Safa Camii, mihrap ve minber süslemeleri ile de bir hayli dikkat çekicidir.

Cami yapılırken kirecine kokulu aromatik bitkilerin katılması, yapımına dair en ilginç bilgilerden biridir. İlk yapıldığı dönemlerde minaresinin kumaşla sarılarak sadece cuma günleri açıldığı bilinmektedir. Bunun amacı cuma günlerinde çevreye hoş bir koku yayılarak, günün anlam ve öneminin daha iyi bir şekilde anlaşılmasını sağlamaktır.

Şehrin her yerini doyasıya gezerek daha fazla tarihi ve doğal güzelliklere ulaşmak için, Diyarbakır oto kiralama firmalarından bütçenize uygun araçlar kiralayabilirsiniz.