Araç Kiralama Şartları Nedir

Alt sınıf araçlar için kişinin en az 21 yaşında olması, orta ve üst sınıfa giren araçlar için en az 25 yaş, Lüks ve büyük araçlar için ise 28 yaşından gün almanız gerekir. Bu şartlar Rant A Car firmalarından bağımsız olarak sigorta şartları gereği uyulması zorunlu şartlardır.

Eğer ehliyetinizi yeni aldıysanız ne yazık ki yine sigorta şartları gereği araç kiralayamazsınız. Araba kiralamak için, ekonomik, orta, üst sınıf araba kiralamak için ehliyet sürenizin 2 yıl, üst sınıf araç kiralamak için ise ehliyet sürenizin 3 yıl olması gerekir.

Eğer aracı kiralarken, kiralama kontratına “ek sürücü” olacak kişi yada kişilerin adları yazılırsa bu kişilerde kiralanan aracı kullanabilir. Ve elbette yukarda saydığımız “araç kiralama şartlarında” sıralanan tüm maddeler ek sürücü içinde geçerlidir.

Yine sigorta şartları gereği, kiralık araçlar için sigortalar sadece ülke sınırları içinde geçerlidir. Dolayısıyla kiralık bir araba ile ülke dışına çıkamazsınız.

Kiralık araba ile yapılan kazada kaza masraflarının kim tarafından (aracı kiralayan kişi yada araç firması) karşılanacağı, yapılan sözleşmeye bağlıdır. Birçok kurumsal Rant A Car firması alkollü araç kullanma hariç tüm kaza bedelini karşılarken küçük firmalar kazanın bir kısmını yada hiç birini karşılamaz. Burada önemli olan sözleşmede geçen maddelerdir. Bu nedenle araç kiralarken sözleşmeyi iyice okuyun.

Kiralık aracı teslim alırken tedarikçi Rent a Car firmamız size ait bir kredi kartı talep eder ve bu kredi kartına araç sınıfına bağlı olarak belli bir miktarda provizyon/bloke bedeli koyar.

Siz aracı teslim ettikten sonra kiralık araç kullandığınız sürede oluşan HGS/OGS geçiş ücretlerini bu provizyon/bloke bedelinden düşerek geri kalan tutar üzerinden blokeyi kaldırır.

Eğer kiralama yaptığınız araç ile bir trafik cezası yediyseniz, cezanın firmaya ibrazı itibari ile ödemesi sizler tarafından firmaya nakit, kredi kartı veya farklı kanallar ile yapılabilir. Trafik cezasının gelmesi bazen uzun süreler alırken, bazen de kısa süre içerisinde gelebiliyor. Bu nedenle aylar öncesinde kiralama yaptığınız araca bile trafik cezası gelebilir. Trafik cezası kiralama şirketinize geldiğinde indirimli olarak ödemesi sağlanıyor ve sizden indirimli tutar karşılığı tahsil ediliyor. Trafik cezanızı görmek istediğinizde sizlere bir fotokopisi veriliyor. Bu nedenle trafik kurallarına uyalım, önce kendimizi ve ailemizi düşünelim. Fazla hız yapmaktan kaçınmalıyız.

Araba kiralarken gerekli evraklar, firmalara göre küçük değişiklik gösterse de temel olarak şunlardır:

  • Sürücü belgesi ve yaş sınırı. Sürücü belgesinin en az iki yıllık olması gerekir. Yaş sınırı ise normal kiralamalarda 22, lüks araç kiralamalarında 25’tir.
  • Nüfus cüzdanı,
  • Kredi kartı,
  • İkametgâh belgesi,
  • Kiralayan adına kayıtlı, adresini de gösteren herhangi bir fatura.